Izvod iz Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima (“Sl. glasnik RS”, br. 40/2012 i 102/2012)
¹ Vrsta O – priključna vozila
² Vrsta N – teretna vozila
- Najveća dozvoljena dužina vozila, iznosi:
Motorno vozilo, osim Autobusa i vozila vrste L = 12,00m.
Vozilo vrste O i R = 12,00m., s tim što se dužina prikolice meri od vučnog oka rude do najisturenije tačke na zadnjem kraju vozila, a dužina poluprikolice se meri od ose vučnog čepa do najisturenije tačke na zadnjem kraju poluprikolice.
Autobus sa 2 osovine = 13,50m.
Autobus sa najmanje 3 osovine = 15,00m.
Zglobni Autobus = 18,75m.
Zglobni Autobus sa 2 ili više okretnica (zglobova) = 25,00m.
Vozilo vrste L = 4,00m.
Vozilo vrste K, osim K5, = 12,00m.
- Najveća dozvoljena dužina skupa vozila iznosi:
Tegljač sa poluprikolicom = 16,50m.
Vučno vozilo sa prikolicom = 18,75m.
Skup vozila namenjen za prevoz kontejnera ili automobila = 21,00m.
Turistički voz = 40,00m.
Udaljenost bilo koje tačke na prednjem delu poluprikolice i ose vučnog čepa poluprikolice ne sme biti veća od = 2,04m.
Razmak izmeđju zadnje osovine vučnog vozila i prednje osovine prikolice i priključnog vozila sa centralnom osovinom ne sme biti manji od = 3,00m.
Najveći dozvoljeni prepust može iznositi najviše = 63% ukupnog razmaka osovina.
Najveća dozvoljena tolerancija u dužini vozila iznosi = 0,5% od propisanih vrednosti
- Najveća dozvoljena širina vozila:
Najveća dozvoljena širina vozila iznosi = 2,55 m, osim:
za radnu mašinu i izmenjivu vučenu mašinu za poljoprivredu i šumarstvo, za koje najveća dozvoljena širina iznosi = 3,00m.
za vozilo vrsta N² i O¹ sa nadograđenom hladnjačom sa zidom debljine preko 45 mm, za koje najveća dozvoljena širina iznosi = 2,60m;
za vozilo vrste N koje ima izmenljive uređaje za održavanje puteva, za koje najveća dozvoljena širina iznosi = 3,00m.
Izuzetno, širina vozila ne obuhvata prekoračenja koja mogu nastati usled deformacija pneumatika u zoni naleganja na kolovoz, postavljanja lanaca za sneg i ugradnje gabaritnih svetala, pokazivača pravca skretanja, spoljnjeg ogledala, svetala za osvetljavanje puta, elastičnih blatobrana i druge dodatne opreme elastično vezane za čvrstu konstrukciju vozila.
Svi zglobno ili elastično vezani delovi, kad se preklope uz čvrstu konstrukciju vozila, moraju biti unutar propisane najveće dozvoljene širine vozila, a ostali delovi unutar propisane najveće dozvoljene širine uvećane za vrednost dozvoljenog odstupanja od najviše 1%.
- Najveća dozvoljena visina vozila:
Najveća dozvoljena visina vozila iznosi = 4,00m., osim vozila vrste L, za koje je najveća dozvoljena visina iznosi = 2,50m.
Klirens vozila mora omogućavati da vozilo opterećeno do najveće dozvoljene mase može pređje prepreku visine = 10cm.
- Najveći dozvoljeni prečnik kružnog kretanja vozila iznosi najviše = 25,00 m.
Motorna vozila, kao i skupovi vozila, moraju imati takve uređaje da prilikom vožnje u krugu od 360°, najisturenija tačka vozila mora biti vođena po krugu prečnika od najviše = 25 m pri čemu se gabariti vozila moraju kretati u pojasu najveće širine = 7,20m.
- Najveća dozvoljena ukupna masa motornog vozila i skupa vozila
Najveća dozvoljena ukupna masa motornog vozila i skupa vozila iznosi = 40,0t.
Ukupna masa motornog vozila ili prikolica ne sme da prelazi vrednost najveće dozvoljene mase vozila koja je deklarisana na proizvođačkim tablicama motornog vozila ili prikolica.
Ukupna masa skupa vozila ne sme da bude veća od najveće dozvoljene mase skupa vozila koja je deklarisana na proizvođačkim tablicama skupa vozila.
Ukoliko ovaj podatak nije poznat, ukupna masa priključnog vozila ne sme biti veća od ukupne mase vučnog vozila za više od = 50%.
- Ukupna masa motornog vozila:
Ukupna masa motornog vozila ne sme da prelazi sledeće vrednosti, i to:
za 2 osovinsko motorno vozilo = 18,0t.;
za 3 osovinsko motorno vozilo = 25,0t., odnosno = 26,0t. ako je pogonska osovina opremljena udvojenim pneumaticima I vazdušnim oslanjanjem ili oslanjanjem koje se prihvata kao ekvivalentno, ili gde je svaka pogonska osovina opremljena sa udvojenim pneumaticima i pri čemu maksimalno osovinsko opterećenje bilo koje osovine ne prelazi = 9,50t.
za 4 osovinsko motorno vozilo sa najmanje dve upravljajuće osovine = 32,0t ako je pogonska osovina opremljena udvojenim pneumaticima I vazdušnim oslanjanjem ili oslanjanjem koje se prihvata kao ekvivalentno, ili gde je svaka pogonska osovina opremljena sa udvojenim pneumaticima i pri čemu maksimalno osovinsko opterećenje bilo koje osovine ne prelazi = 9,50t.
za 3 osovinski zglobni Autobus = 28,0t.
- Ukupna masa prikolice:
za 1 osovinsku prikolicu = 10,0t.
za 2 osovinsku prikolicu = 18,0t.
za 3 osovinsku prikolicu = 24,0t.
- Ukupna masa skupa vozila
Ukupna masa skupa vozila ne sme da prelazi, i to:
skup vozila sa 5 ili 6 osovina:
-za 2 osovinsko vučno motorno vozilo sa 3 osovinskom prikolicom = 40,0t,
-za 3 osovinsko vučno motorno vozilo sa 2 ili 3 osovinskom prikolicom = 40,0t;
tegljača s poluprikolicom s ukupno 5 ili 6 osovina:
-za 2 osovinski tegljač s 3 osovinskom poluprikolicom = 40,0t,
-za 3 osovinski tegljač s 2 ili 3 osovinskom poluprikolicom = 40,0t,
za 3 osovinski tegljač s 2 ili 3 osovinskom poluprikolicom kada prevozi 40-stopni (feet) ISO kontejner (ili 2 x 20-stopna (feet) ISO kontejnera odnosno izmenjive transportne sudove) = 44,0t.
skupa vozila s četiri osovine koji se sastoji od 2 osovinskog vučnog motornog vozila i 2 osovinske prikolice = 36,0t.
tegljača s poluprikolicom sa ukupno 4 osovine, pri čemu su i tegljač i poluprikolica 2 osovinski, a za slučaj da je razmak između osovina poluprikolice:
-od 1,30m. do 1,80m. = 36,0t,
-veći od 1,80m. = 36,0t, odnosno = 38,0t. kada je najveća dozvoljena masa vučnog vozila = 18,0t. i najveće dozvoljeno opterećenje dvostruke osovine poluprikolice 20,0t, pri čemu su pogonske osovine opremljene udvojenim pneumaticima i vazdušnim oslanjanjem ili oslanjanjem koje se prihvata kao ekvialentno.
- Osovinsko opterećenje vozila odnosno skupa vozila
Osovinsko opterećenje vozila ne sme da prelazi vrednosti deklarisane od strane proizvođača i navedene na proizvođačkoj tablici na vozilu.
Osovinsko opterećenje vozila odnosno skupa vozila u stanju mirovanja na horizontalnoj podlozi ne sme prelaziti:
-za jednu gonjenu osovinu = 10,0t;
-za jednu pogonsku osovinu = 11,5t.
Ukupno opterećenje 2 osovine motornih vozila, i koje imaju međusobno rastojanje:
-manje od ≤ 1,00m. ne sme da prelazi = 11,5t,
-od 1,00m. do 1,30m. ne sme da prelazi = 16,0t.
-od 1,30m. do 1,80m. ne sme da prelazi = 18,0t,, odnosno = 19,0t. ako je pogonska osovina opremljena udvojenim pneumaticima i vazdušnim oslanjanjem, ili oslanjanjem koje se prihvata kao ekvivalentno, ili gde je svaka pogonska osovina opremljena sa udvojenim pneumaticima i pri čemu maksimalno osovinsko opterećenje bilo koje osovine ne prelazi = 9,5t.S
ukupno opterećenje 2 osovine priključnih vozila sa međusobnim rastojanjem:
-manjim od ≤ 1,00m. ne sme da prelazi = 11,0t.
-od 1,00m. do 1,30m. ne sme da prelazi = 16,0t,
-od 1,30m. do 1,80m. ine sme da prelazi = 18,0t,
-od 1,80m. ≤ ili veće ne sme da prelazi = 20,0t;
ukupno opterećenje tri osovine priključnih vozila sa međusobnim rastojanjem:
-koje ne prelazi ≤ 1,30m. ne sme da prelazi = 21,0t,
-koje prelazi ≥ 1,30m. do ≤ 1,40m. ne sme da prelazi = 24,0t,
-(od 1,40m.≤ ili većim ne sme da prelazi = 30,0t.)
Na pogonske točkove vozila vrste L, M i N, ako je vozilo opterećeno i u stanju mirovanja na horizontalnoj ravni, mora delovati najmanje jedna četvrtina ukupne mase vozila, odnosno skupa vozila.
Na točkove upravljačke osovine vozila vrste L, M i N, ako je vozilo opterećeno i u mirovanju na horizontalnoj površini, mora delovati najmanje jedna petina ukupne mase vozila.
- Odnos bruto snage motora izražene u kilovatima i najveće dozvoljene mase vozila
Odnos bruto snage motora izražene u kilovatima i najveće dozvoljene mase vozila odnosno skupa vozila izražene u tonama, mora biti najmanje 5 kW/t, osim vučnih vozila koja služe za vuču priključnih vozila pomoću rude i nisu namenjena za prevoz ljudi ili tereta i vučnog vozila turističkog voza kod kojih mora biti veća od 2,2kW/t. Ova poslednja odredba se ne odnosi na traktore za poljoprivredu i šumarstvo, kao ni na vozila koja se pokreću elektromotorom.
- Zabranjeno je šlepanje Autobusa na Autoputevima i Motoputevima u Srbiji
Kao dodatak i zanimljivost za vlasnike Autobusa napominjemo da je, članom 70. Stav 1. Zakona o Bezbednosti Saobraćaja na putevima u Srbiji, na autoputu i motoputu zabranjeno vučenje neispravnog vozila. Ukoliko je razlog za vuču nastao za vreme kretanja motornog vozila po autoputu, odnosno motoputu, vučenje je dozvoljeno do prvog isključenja sa autoputa/ motoputa. A članom 75. Stav 2. istog Zakona propisana maksimalna brzina kretanja motornog vozila koje na putu vuče neispravno vozilo je 40 km./h.